fbpx
Odpala się!
NEWS

Elektryczny SUV od Volkswagena – oto ID. ROOMZZ!

Elektryczność w motoryzacji staje się coraz popularniejsza i już teraz, widok elektrycznego auta na drodze, nie wywołuje u nas zaskoczenia, jak widok pustego sklepu w niedzielę bez handlu. Wie o tym Volkswagen, który z całym koncernem VAG coraz mocniej i śmielej wchodzi w rynek elektromobilności. Kierunek, w którym zmierzają, utwierdza premiera nowego modelu – ID. ROOMZZ, którego mogliśmy zobaczyć w Szanghaju.


Ten niemal 5-metrowy SUV został zaprezentowany podczas „Brand SUV Night” – imprezy poprzedzającej oficjalne rozpoczęcie wystawy Auto Shanghai. ID. ROOMZZ ma być synonimem wygody w podróżowaniu elektrycznymi samochodami. Komfort zapewniać ma system jazdy autonomicznej (4 poziom) i przestronne wnętrze, mieszczące trzy rzędy siedzeń. Volkswagen chwali się, że ID. ROOMZZ ma być bardziej przestronny niż flagowy SUV spalinowy – Touareg. To jednak nie wszystko, co wpływa na komfort.

Volkswagen ID. ROOMZZ
Elektryczna wizja SUVa przyszłości od VW.

ID. ROOMZZ – KRYPTONIM WYGODA


Trzeba przyznać, że Volkswagen mocno eksperymentuje z wnętrzem ID. ROOMZZ. Oprócz futurystycznej deski rozdzielczej, uwagę zwracają fotele, które każdy z pasażerów może dostosować do swoich potrzeb. To jednak nie wszystko. W trybie jazdy autonomicznej, każdy fotel może obrócić się o 25 stopni do wnętrza pojazdu. Dodatkowo, ID. ROOMZZ będzie miał możliwość wybrania konfiguracji “ID. Pilot Relax” dla każdego fotela, który przekształci fotel w… miejsce do leżenia. Niby wygodnie, miło i sympatycznie, ale trochę mnie martwi odsuwanie człowieka w całym procesie jazdy.

Volkswagen ID. ROOMZZ
Zapewnienie wygody w podróżowaniu – to jego główne zadanie.

Zamiast klasycznej deski rozdzielczej, mamy wielki tablet z cyfrowymi wskaźnikami “Digital Cockpit”, który pozwala również na sterowaniem wszelkimi ustawieniami samochodu. ID.ROOMZZ wspiera środowisko nie tylko tym, że jest elektryczny. Jego fotele są zrobione z… odnawialnych surowców pochodzenia roślinnego. Dodatkowo system filtrów “CleanAir” zadba o to, że nawet, jak pojedziemy do Krakowa w okresie grzewczym, to w środku będziemy mieć czyściutkie powietrze.

Volkswagen ID. ROOMZZ
Panel sterowania niczym ze statku kosmicznego… I te ikonki na pedałach.

CO GO NAPĘDZA?


Oczywiście elektryczność. Moc o wartości 225 kW (ok. 305 KM) z dwóch silników stale napędzie cztery koła ID. ROOMZZ. Dzięki temu, elektryczny SUV do setki przyspieszy w ciągu 6,6 sekundy i maksymalnie pojedzie 180 km/h (ograniczony elektrycznie). Maksymalny moment obrotowy jest dostępny od samego początku – to akurat w elektrykach lubię. W pełni naładowane akumulatory mają pozwolić na przejechanie 450 kilometrów, a dzięki szybkiemu ładowaniu, do 80% naładujemy go w ciągu pół godziny.

Volkswagen ID. ROOMZZ
Drzwi przyjazne parkingom.

ID. ROOMZZ to nie taka odległa przyszłość. Pierwsze egzemplarze do sprzedaży mają trafić już w 2021 roku. Początkowo w Chinach, ale pewne jest to, że trafi również na rynek europejski.

Volkswagen ID. ROOMZZ
Volkswagen ID. ROOMZZ.

Komentarze

TESTY SAMOCHODÓW
VolvoXC60 B5 R-design
Renault Clio
Renault Megane GT Line

Odwiedź Wysokie Obroty: